Kurumsal Web Tasarımı

Kurumsal Web Tasarımı

Türk Ticaret Kanunu esaslarına göre her kurumsal şirketin web site sahibi olma zorunluluğu mevcuttur. Bu doğrultuda kurumsallığın internet ortamındaki önemi de oldukça fazladır. Dolayısıyla her şirketin gerçek anlamda profesyonel kurumsal web tasarımı sitesinin olması gerekiyor.

Günümüzde kurum ve şirketlerin itibarını web siteleri de belirlemektedir. İnsanlar artık şirketler hakkında bilgi sahibi olurken öncelikli olarak internet sitelerine göz atmayı tercih etmektedirler. Bu durum da şirketlerin kurumsal web siteleri üzerine yoğunlaşmasını sağlamaktadır.

Her kurumsal şirket sitesinin içinde olması gereken belirli içerikler vardır. Bunlardan en temelleri ise; şirketin adres bilgileri, hakkımızda, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz, tarihçe, iletişim gibi kısımlardır. Tüm bunların kurumsal bir çerçevede görünmesi için de ziyaretçiyi yormayacak profesyonel bir dizayn yapılması kesinlikle gereklidir.


Kurumsal Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

·      Sitenin hakkımızda, hizmetler, iletişim, adres, tarihçe gibi kısımları özenle doldurulmalıdır. Bu kısımlarda herhangi bir boş içerik olmamalıdır.

·      Ziyaretçilerin iletişim için kullanacağı e-mail adresi ya da iletişim formu olması gerekmelidir.

·      Şirkete ya da kuruma ait sosyal medya hesapları mevcut ise kurumsal web sitede uygun bir bölümde yayınlanmalıdır.

·      Kurumsallık gereği şirkete ait duyurular, önemli bilgiler site üzerinden de duyurulmalıdır.

·      Herhangi bir değişiklikte site güncellenmeli, içerikler sabit kalmamalıdır.

·      Şirkete ait logo ve varsa başka tasarım öğeleri web sitesine özenle yerleştirilmelidir.

·      Sitede kullanılan yazım diline dikkat edilmeli ve yazım hatasız içerik eklenmeye önem verilmelidir. 

·      Uluslararası bir şirket ise Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ya da iş yapılan ülkelere ait dillerinin olduğu versiyonlar eklenmelidir.

·      Kurumsal site sürekli geliştirilebilir bir durumda olmalı ve istenildiğinde yeni sayfa, ürün gibi bileşenlerin eklenebileceği kolay bir içerik yönetim sistemine sahip olmalıdır.

·      Responsive bir tasarıma uyumlu olmalı, her cihazdan sorunsuz bir şekilde rahatlıkla erişilebilir olmalıdır.

·      Şirketlere ait kurumsal sitelerin kapalı kalmaması için hosting seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Kullanılması planlanan disk ve trafik kadar yeterli alan alındığından emin olunmalıdır.

·      Aynı şekilde şirkete ait domain (alan adı) satın alınırken de bir yıllık yerine beş ya da on yıllık gibi opsiyonların seçilmesi tavsiye edilmektedir.

·      Şirkete ait basılan kartvizit, broşür gibi reklam ürünlerinde web sitesinin olmasına da dikkat edilmelidir.

·      Siteyi yavaşlatacak gereksiz kodlara yer verilmemeli, ziyaretçilerin kolayca aradıklarını bulabilecek yapıda dizayn edilmesi sağlanmalıdır.

Kurumsal Web Tasarımı Avantajları


Yapılan araştırmalar doğrultusunda kurumsal web tasarımı olan ve bu siteleri aktif olarak şirketlerin bilinirliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Hatta bu yüzden artık çok sayıda şirket işe alım gibi önemli haberleri ve duyuruları resmi kurumsal web sitelerinde yayınlamaktadır.

Bunun yanı sıra, sosyal medya hesaplarını etkin olarak kullanan şirketler de kurumsal web siteleri aracılığıyla sosyal medya etkilişimlerini arttırma yöntemlerini izlemektedirler. Böylelikle kurumlara ait sosyal medya hesapları da şirketler tarafından doğrulanmış olmaktadır.

En büyük avantajlarından birisi ise kurumsal e-mail seçeneğidir. Kurumsal hayatta fiziksel yazışmaların yerini e-mailler aldığı için şirketlerin gmail, hotmail gibi hazır e-mail servisleri yerine kendi alan adı uzantısına sahip olan e-mail adreslerini kullanması büyük avantaj sağlamaktadır. Böylelikle kendi verilerini istedikleri gibi saklayabilir ve koruyabilir hale de gelmektedirler.

Spesifik alanda hizmet sağlayan çok sayıda şirket, kurumsal web siteleri aracılığıyla arama motorları aracılığıyla da çok sayıda müşterie ulaşmaktadır. Bu durumda en etkili faktör ise kurumsal sitelere yapılan SEO diye tabir edilen arama motoru optimizasyonlarıdır. Kurumsal siteler özenle dizayn edilebilir ve genellikle sade yapıda oldukları için arama motoru optimizasyonu açısından da avantajlı konumdadırlar.